Чернівці отримали у подарунок "Камінь спотикання"

Пам'ятний знак, присвячений пам'яті євреїв, що були депортовані у 1942 році, тепер зберігатиметься у столиці Буковини

Автор проекту "Камінь спотикання" німецький художник Гунтер Демніг вчора, 25 липня, у сесійній залі Ратуші передав міському голові Олексію Каспруку меморіальний знак, присвячений пам'яті євреїв, депортованих із Чернівців у роки Другої світової війни. Про це повідомляє Depo.Одеса з посиланням на прес-службу чернівецької мерії.

Цей знак згодом збираються встановити на місці, де знаходився стадіон "Маккабі" і звідки почалась депортація єврейського населення Чернівців (нині – біля кінотеатру ім. І. Миколайчука)."Цей знак має нагадувати нам, що всі рівні, всі мають бути щасливими та вільними в будь-якій країні", - сказав Каспрук та подякував за подарунок Гунтера Демніга.

Пам'ятний знак встановлять по закінченню реконструкції кіноконцертного центру імені Івана Миколайчика

Довідка. "Камінь спотикання" - проект німецького художника Гунтера Демніга, метою якого є збереження пам'яті про жертв нацистського терору. "Камні спотикання" встановлюються окремим людям, які стали жертвами терору. В окремих випадках, коли число жертв налічує сотні чи тисячі, закладають так званий "поріг спотикання", де коротко описують долю загиблих людей. Уже закладено біля 69 тисяч пам"ятних знаків в 22 країнах світу, включаючи Німеччину, Чехію, Норвегію, Україну та Аргентину. перший в Україні "Камінь спотикання" було встановлено у Переяславі-Хмельницькому у 2009 році, 26 липня 5 мемоіральних знаків планується встановити в м. Рівне. Пам'ятні знаки Гунтера Демніга встановлені також в Аргентині, Німеччині, Чехії, Норвегії та Молдові. Довідково Перша хвиля депортацій єврейських мешканців Чернівців розпочалася 14 жовтня 1941 р. і тривала приблизно до середини листопада. За цей період з міста було депортовано орієнтовно 30 тисяч осіб. Частині євреїв (приблизно 20 тисячам) вдалося врятуватися. Одну з ключових ролей в акції порятунку зіграв, за затвердженням очевидців та висновками істориків, тодішній керівник міської адміністрації Траян Попович. Навесні 1942 р. нове керівництво місцевої румунської адміністрації розробило план чергової хвилі депортацій. Їх метою було подальше зменшення кількості єврейського населення міста і, в першу чергу, за рахунок видворення осіб, врятованих Поповичем. Окрім них, жертвами депортацій другої хвилі, що відбулися 7-го, 14-го та 28-го червня 1942 р., стали єврейські мешканці із "авторизаціями" губернатора Калотеску, а також пацієнти єврейської лікарні, мешканці дитячого сиротинця та дому пристарілих. Загалом, у червні 1942 р. з Чернівців було депортовано 4 тисячі осіб. Серед тисяч депортованих зі стадіону "Маккабі" в червні 1942 р. перебували й відомі нині особистості: Альфред Кіттнер, Зельма Меєрбаум-Айзінгер, Ісаак і Емануель Васйґласи, батьки Пауля Анчеля (Целана), батько і мачуха Петера Деманта, рабин Самуель Йозеф Шульзон та багато інших.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Чернівці

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme